Het protest is een reactie op onthullingen over het universitaire veiligheidsbeleid. Uit WOO-stukken die de universiteit eerder deze maand openbaarde, blijkt dat tot de sluiting van het Wijnhavengebouw in oktober 2023 werd besloten nadat één Arabisch sprekende man per ongeluk het gebouw inliep. Daarna volgden verdere maatregelen, zoals strenge kaartcontroles en beveiligers in burger die studenten schaduwden.
De actiegroep Open Leiden noemde maandag de reden voor de extra beveiliging tijdens de demonstratie een ‘racistisch complot’.
Even voor één uur verzamelden zo’n 25 studenten zich voor de deur van het Wijnhavengebouw, waar ze onderling protestbordjes uitdeelden met teksten als ‘Fuck card checks’ en ‘No racist guards’.
Na een signaal via de megafoon liep de groep naar binnen. Decaan van de faculteit Governance and Global Affairs Koen Caminada kwam op dat moment net naar buiten om een sigaret te roken, maar hij liet de studenten begaan.
Waarschijnlijk tegen verwachtingen van de studenten in leidde hun actie nauwelijks tot een reactie bij de universitaire beveiliging. Eén bewaker spreidde bij de ingang nog zijn armen in een poging de demonstranten tegen te houden, maar de studenten liepen onverstoord de trappen op.
Eisen
Eenmaal bovenaan de trap maakten de demonstranten hun eisen bekend voor het college van bestuur: een einde aan LU-kaartcontroles bij de ingang, stoppen met het inzetten van beveiligers in burger die studenten in de gaten houden, en stoppen met het bespioneren van activistische studenten.
Met name studenten van kleur en studentenverenigingen zoals de African Student Association en de Middle East and North Africa Student Association zouden vaak doelwit zijn van extra beveiligingsmaatregelen voor activiteiten zoals een filmavond.
Na ongeveer twintig minuten hielden de studenten het voor gezien. De beveiliging was nog steeds niet komen opdagen. Decaan Koen Caminada was na zijn rookpauze ook weer verdwenen.
Het is niet de eerste keer dat Open Leiden op deze manier demonstreert. In mei van dit jaar liep de groep ook twee keer zonder zich te identificeren naar binnen. Bij de tweede actie belde de universiteit toen de politie, maar er werd uiteindelijk niemand aangehouden.
Open Leiden heeft studenten opgeroepen om op 8 december de universiteitsraadsvergadering te bezoeken, om direct van het college van bestuur een verklaring te horen geven over de feiten in de WOO-stukken. ‘Kom allemaal naar Timo Kos’ pr-praat luisteren, hij is daar heel goed in’, aldus een van de activisten.