English
Zoeken
Digitale krant
App
Menu
Voorpagina Achtergrond Wetenschap Studentenleven Nieuws Cultuur Columns & opinie Podcast  

Menu

Categorieën

  • Voorpagina
  • Achtergrond
  • Wetenschap
  • Studentenleven
  • Nieuws
  • Cultuur
  • Columns & opinie
  • Podcast

Algemeen

  • Archief
  • Contact
  • Colofon
  • App
  • Digitale krant
  • English
Nieuws
Meer ruimte voor veldwerk
Foto Taco van der Eb
Vincent Bongers
donderdag 30 september 2021
Er komt meer ruimte voor Leidse wetenschappers die veldwerk in het buitenland willen doen. Verzoeken die zijn afgewezen, krijgen mogelijk alsnog goedkeuring.

Door corona was het voor veel onderzoekers lastig om goedkeuring van het zogeheten Internationaal Incidenten Team (IIT) van de universiteit te krijgen voor veldwerk in het buitenland. In Mare klaagden ze dat voorstellen zonder motivering werden afgewezen. Door het uitblijven van toestemming raakten zij in de problemen met hun onderzoek.

De universiteitsraad is al een tijd bezig om het college zo ver te krijgen om reizen en veldwerk te versoepelen. Er zit ook enig schot in de zaak, bleek maandag tijdens de universiteitsraad. Afgewezen voorstellen kunnen namelijk worden herzien, maar dan moeten ze wel opnieuw worden ingediend.

‘Het is mooi dat het college heeft toegezegd dat afgewezen aanvragen van afgelopen jaar opnieuw de revue kunnen passeren’, zei Floor van Lelyveld van studentenpartij ONS en voorzitter van de raadscommissie personeel, studentzaken & internationalisering. ‘Dan is het mogelijk dat dienstreizen die eerder niet mogelijk waren alsnog worden goedgekeurd.’

'We bevelen onderzoekers aan om hun verzoek opnieuw in te dienen'

Lis Kerr van promovendipartij PhDoc was blij met deze ontwikkeling. ‘Er is meer mogelijk. We bevelen onderzoekers aan om hun verzoek opnieuw in te dienen.’
Het IIT heeft ook toegezegd een afwijzing altijd te motiveren. ‘Het moet voor de aanvrager duidelijk zijn waarom een reis niet is toegestaan’, aldus Kerr. ‘De onderzoeker krijg ook de kans om zijn zaak te bepleiten bij het IIT.’

Een extra hindernis voor onderzoekers die naar landen met de kleurcode rood of oranje willen reizen is het verplicht volgen van de driedaagse Hostile Environment Awareness Training (HEAT). Deze cursus kost 2500 euro en moet worden betaald uit het facultaire reisbudget. De raad vindt echter dat het onvoldoende duidelijk is voor welke oranje- en roodgekleurde landen deze training geldt en waarom dat zo is. Daar moet meer transparantie over komen.

Er is inmiddels afgesproken dat de HEAT voor minder risicolanden verplicht is dan eerder het geval was. Er mogen in bepaalde gevallen ook kortere cursussen worden gevolgd.

Het college zal na de coronacrisis de reismaatregelen, inclusief de HEAT, evalueren.

Starre houding

De problemen rond veldwerk zijn niet nieuw. Al in oktober 2020 en maart 2021 klaagden wetenschappers in Mare over de problemen die het reisverbod opleverde voor hun onderzoek. Ook hekelden ze de starre houding van de universiteit bij het goedkeuren van veldwerk. ‘Zuid-Korea heeft dezelfde besmettingscijfers als Zoetermeer’, schreef promovendus Tycho van der Hoog. ‘Waarom mogen wij hier dan niet heen?’

Ook recent nog bleek het universitaire reisbeleid barrières op te gooien voor onderzoekers. Wetenschappelijk directeur Bart Barendregt zei in Mare dat onderzoekers uit zijn instituut bijna geen reisverzoeken meer durfden in te dienen. Het antwoord vanuit het IIT is bijna altijd een ‘nee’ zonder verdere motivatie. Volgens Van der Hoog was er sprake van ‘geïnstitutionaliseerd wantrouwen tegen de staf’.

Ook studenten hebben last van de strenge regelgeving, bleek vorige week. Reizen naar de VS zijn vanwege het oranje reisadvies uitgesloten. Volgens universiteitswoordvoerder Caroline van Overbeeke hebben ‘de VS hun handen vol aan hun eigen mensen.’

Deel dit artikel:

Lees ook

Nieuws
Groot protest voor Gaza bij Wijnhaven, gebouw gaat op slot, ME grijpt in
Zo’n tweehonderd studenten protesteren dinsdagmiddag in en rond het Wijnhavengebouw tegen de samenwerking van de Universiteit Leiden met verschillende Israëlische instituten.
Nieuws
Weggepeste criminoloog Wouter Buikhuisen (1933-2025) wachtte 25 jaar op eerherstel
Nieuws
Weer was Wijnhaven bezet, maar nu raakten vijf demonstranten bewusteloos
Nieuws
Wetenschappers en diplomaten boos over ‘dodelijke bezuiniging’ op Azië-instituut
Nieuws
Psychologen kwaad over schrappen Engelse bachelor: ‘De uni waardeert ons niet’
Download nu de Mare app voor je mobiel!
Downloaden
✕

Draai je telefoon een kwartslag, dan ziet onze site er een stuk beter uit!