Nieuws
Duwo verhoogt huur: ‘Nog meer lenen, dat is jammer voor later’
Huurders van Duwo gaan per 1 januari maandelijks gemiddeld 51 euro meer betalen aan servicekosten, vanwege een nieuw energiecontract.
Emiel Beinema
donderdag 8 december 2022
Illustratie Schot

De studentenverhuurder heeft veel van hen afgelopen week een mail gestuurd met hun nieuwe voorschotbedrag.

Voor het grootste deel koopt Duwo de energie centraal in. Huurders betalen hiervoor servicekosten. Wat de nieuwe tarieven zijn die Duwo gaat betalen, wil woordvoerder Frans-Pieter de Jong niet met Mare delen, ‘maar huurders kunnen die bij ons opvragen’.

Een poging van Mare om langs die weg de tarieven te achterhalen liep spaak: door een overvloed aan vragen van huurders is de afdeling die over de servicekosten gaat op het moment alleen bereikbaar via een contactformulier, legt een medewerker aan de telefoon uit. De daar ingezonden vraag was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet beantwoord.

De servicekosten zijn een voorschot, dat na een jaar verrekend wordt met de daadwerkelijke kosten. Het zou dus kunnen dat huurders in 2024 nog moeten bijbetalen of juist geld terugkrijgen.

Normaal stelt Duwo dit voorschot eens per jaar opnieuw vast, op 1 juli. Vanwege het nieuwe energiecontract heeft de verhuurder er dit jaar echter voor gekozen de tarieven al per 1 januari te verhogen.

‘We weten nu al dat de kosten flink stijgen, dus het kan voor flinke problemen zorgen als we het voorschot nog niet aanpassen’

Hannelore van Es (20, psychologie) kreeg de mail met haar nieuwe maandbedrag vrijdag. ‘Ik had al eerder van een huisgenootje gehoord dat de prijs omhoog zou gaan, maar wist nog niet hoeveel. Daar stond wel een bedrag in, maar het was niet duidelijk of dat per persoon of voor het hele huis was. Nu weet ik dat ik 50 euro meer moet betalen, dus daar ben ik niet blij mee. Dat betekent dat ik meer moet lenen, want ik kwam nu precies uit. Zeker met de verhoogde rente is dat jammer voor later.’

Duwo wilde de huurders aanvankelijk eind november al laten weten wat ze precies zouden gaan betalen, maar door technische tegenslagen werd dat later. Toch gaat de verhoging gewoon door.

De Jong: ‘We weten nu al dat de kosten flink stijgen, dus zien dat dat voor flinke problemen zou zorgen als we het voorschot nog niet aanpassen.’ Als het voorschot te laag is, kunnen huurders later bij de afrekening voor onverwachte kosten komen te staan.

Michelle Klijn van huurdersvereniging BRES en het Landelijk Overleg Studentenhuurders (LOS) kan bevestigen dat Duwo de voorschotten heeft voorgelegd aan de huurdersvereniging.

‘Duwo kan er niet echt iets aan doen dat de prijzen omhoog gaan en heeft al onderhandeld over de tarieven. Die zijn lager uitgevallen dan verwacht, dus dat vinden we fijn.’

Aedan Boender (20, geneeskunde) had afgelopen dinsdag nog geen bericht van Duwo gehad. ‘Ik heb via via wel gehoord dat de prijzen overal omhoog worden gegooid. Maar als student heb je daar weinig invloed op.’

‘Ik deel een centrale verwarming, dus het is heel zuur dat je ook als je heel zuinig leeft voor elkaar moet betalen’

Hij maakt zich wel zorgen: ‘Ook in de supermarkt is alles de laatste maanden een stuk duurder. Dat telt allemaal op. Als mijn huur in januari een stuk hoger is, dan wil ik dat dus liever eerder horen dan later.’

Hoewel de gemiddelde stijging rond de 50 euro ligt, zijn de verschillen tussen woningen groot. Duwo had in september een verhoging van 80 euro als indicatie gegeven, maar voor 8 procent van de huurders wordt het meer. ‘Er zitten ook bedragen tussen van boven de 100 euro’, vertelt woordvoerder De Jong. ‘En dat zijn vaak huurders die sowieso al wat meer betalen.’

Ook Liselotte Rambonnet (31, promovendus biologie) hoorde maandag dat haar rekening omhoogschiet, met ruim 75 euro per maand. Het stoort haar vooral dat ze haar gasmeter in het Van Assendelfthofje deelt met veel buren. ‘Ik deel een centrale verwarming met tien woningen. Het is heel zuur dat je ook als je heel zuinig leeft voor elkaar moet betalen.’

Er is in het hofje nu veel opschudding over de hoge kosten, zegt Rambonnet. ‘In het verleden waren de servicekosten best hoog, maar kreeg je bij de afrekening altijd geld terug, dus dan was het prima.’ Ze gaat er nu niet meer van uit dat ze geld terugkrijgt.

Het zou helpen als Duwo helpt met verduurzamen, vindt ze. ‘Aan de straatkant heb ik toevallig dubbelglas, maar in het hofje zijn het allemaal nog antieke ramen. We hebben ze weleens gevraagd of ze daar iets aan konden doen, of mee wilden betalen aan radiatorfolie, maar dat kon allemaal niet.’

Verduurzaming

Duwo is bezig met verduurzaming, schrijft de organisatie in een persbericht. Maar doordat er genoeg woningen beschikbaar moeten blijven, vraagt dat ‘zorgvuldige planning en voorbereiding’. Daarom zullen resultaten dus nog even op zich laten wachten.

De Jong laat ook weten dat Duwo de vraag om individuele afrekeningen kent. ‘We kijken hoe we de kosten zo veel mogelijk inzichtelijk kunnen maken voor iedereen. We hebben veel verschillende panden, van hypermodern tot monumentaal, en dat maakt het ingewikkeld.’

Veel organisaties – studentenvakbonden, gemeenten en verhuurders - roepen op tot een landelijke compensatie, omdat studenten die met de huidige regels niet krijgen. Of die er gaat komen, is nog niet bekend. Duwo schrijft dat de eerste gesprekken ‘hoopvol’ zijn. Klijn kan namens LOS bevestigen dat het platform betrokken is bij gesprekken, maar dat die nog in de kinderschoenen staan. Ze tempert de verwachtingen: ‘Als je lobbyt, is het fijn als je ook een oplossing hebt. Voor dit probleem is vooral heel veel geld nodig.’

Voor nu roept Duwo huurders op om vooral zelf aan de slag te gaan met besparing. Tips daarvoor, zoals korter douchen en koken met een deksel op de pan, staan op de website.