Je zult maar net door je vrouw zijn verlaten, je baan kwijt zijn en vervolgens struikelen over een emmer die in een donkere gang staat en daarmee een hernia oplopen. Het overkomt Arnoud een tot voor kort succesvol investment banker. Hij is plots tot weinig meer in staat en is voor hulp volledig aangewezen op Lucas, een huishoudhulp afkomstig uit Oost-Europa, ingehuurd door Arnouds vrouw. De zakenman ligt plat op de vloer als hij hem voor het eerst ontmoet.
Het toneelstuk De Hulp van schrijfster Maria Goos draait om die ontmoeting. Twee mannen, die weinig met elkaar gemeen lijken te hebben, zijn tot elkaar veroordeeld. Arnoud is jarenlang een hardwerkende en succesvolle zakenman geweest, maar zit nu thuis. Lucas verblijft al negen jaar illegaal in Nederland. Zijn droom, een eigen apotheek, lijkt heel ver weg.
Niet alleen zijn er cultuur- en inkomensverschillen. Ook wordt de rationele Arnoud (Michiel de Jong) geconfronteerd met gevoelsmens Lucas (Sieger Sloot), die gelooft in God. Arnoud heeft maar één geloof: de bankenwereld. Daarin wil hij volledig opgaan. ‘Vroeger gingen mannen beren jagen’, zegt hij, ‘nu halen ze targets’.
Hoe zelfingenomen en overtuigd Arnoud ook is, er ontstaan langzaamaan toch twijfels. Want hij werkte 70 uur per week om een huis te betalen waar Lucas uiteindelijk meer kon zijn dan hijzelf, om met zijn kinderen te lunchen. En als zijn vertrokken vrouw nog eenmaal langskomt blijkt waar dat toe leidt: de kinderen missen hem niet.
Hoe anders is dit voor Lucas: zijn familie is grotendeels afhankelijk van zijn inkomsten. Maar ook hij zit vast in Nederland, zonder echte carrière. Hij wil wel heel graag Arnoud helpen. Maar waarom zou je iemand zomaar helpen? vraagt Arnoud zich af. Dat is hij vanuit zijn wereld niet gewend. Is de huishoudhulp wel zo goudeerlijk als hij zich voordoet?
Het Oost-Europese accent van Lucas is cliché en verveelt snel. De grapjes zijn soms flauw: ‘Ik heet Lucas, heel makkelijk, net als koelkast.’ Maar dit is slechts het begin. Zodra de twee verder in gesprek raken, blijkt Lucas zeker geen eendimensionaal personage te zijn. Arnoud is zeer overtuigend en lijkt zo te zijn weggeplukt uit een kantoor op de Zuidas. Het stuk laat mooi zien hoe deze harde persoonlijkheid, voor wie het leven voornamelijk bestond uit risicovol speculeren met andermans geld, in conflict komt met zichzelf.
De twee hoofdrolspelers reconstrueren in pittige gesprekken de weken na de ongelukkige val van Arnoud. De vraag of vriendschap tussen hen mogelijk is, speelt tot het einde. Het publiek moet uiteindelijk oordelen wiens motieven zuiverder zijn.
Maria Goos, De Hulp
(spel: Michiel de Jong en Sieger Sloot)
Leidse Schouwburg
Wo 7 mrt 20.15 u, vanaf € 17,50