Frutti: Net als in het circus

Foto Marc de Haan

Door Dirk-Jan Zom

‘Dit is onze eerste les, wij weten er nog niet zoveel van.’ Twee studenten zijn als eerste binnengekomen in de kleine gymzaal. Daar hangen vier grote gekleurde doeken, eronder liggen vier matjes. De Griekse instructrice Eftihia Chrisovergi loopt heen en weer. ‘Ik moet even voorbereiden.’ Langzaam druppelen meer meisjes binnen.
Het is les twee van de cursus Aerial Acrobatics, die vorige week van start ging bij het universitair sportcentrum. Dit is een sport waarin je gebruik maakt van een langwerpige doek dat hoog in de zaal is opgehangen. Door je lichaam of benen in die zogeheten tissu te wikkelen, kun je in allerlei houdingen boven de zaal zweven.
Jana Nieuwenhuis was wel al bij les één en geeft zelf de cursus pole fitness. Ze vindt het de cursus ‘een uitdaging’, zegt ze. ‘Je ziet het op tv, nu kun je het zelf doen.’
De muziek gaat aan en de elf deelneemsters beginnen rondjes te rennen door de zaal. Op commando van Eftihia lopen ze op hun tenen of rijken met hun armen naar de lucht, gevolgd door push- ups en buikspieroefeningen. Pas na een half uur kunnen ze beginnen.
Eftihia doet het eerst zelf nog eens voor. Ze slaat een uiteinde van het tissu, die uit twee delen bestaat, om haar voet en plaatst haar andere voet eronder. Zo klimt ze omhoog. De deelnemers volgen haar voorbeeld. Een meisje hangt tussen de twee doeken in met haar armen gespreid, Jana hangt inmiddels al ondersteboven.
Met trillende handen stapt ze na een aantal oefeningen terug. Eftihia hangt inmiddels in spagaat tussen de doeken. ‘Oh dat kan ik echt niet’, klinkt het uit de groep. Het lukt meerdere deelnemers daarna toch.
Melissa Hendriks heeft jarenlang geturnd, ook deed ze de cursus pole fitness. ‘Ik kende dit al van het circus. Dan zie je al die mensen in doeken hangen. Toen kwam ik hier en dacht ik: “Dat wil ik ook.” Het is wel veel zwaarder dan ik dacht.’
Dat vindt Anne Driessen ook. De spieren in haar onderarm voelen keihard aan. ‘Na de cursus zetten we één voor één alle vingers weer goed’, grapt ze. Ook Anne heeft geturnd en deed pole fitness. ‘Maar ik was die paal wel een beetje zat. Dit was nieuw, een kick.’
Efitha doet een nieuwe oefening voor. ‘Het is net knopen’, zegt Jana, toekijkend. ‘En dan kom je er niet meer uit’, zegt Melissa. ‘Remember the way you get in’, roept Eftihia.
Een deelnemer vormt even later een cocon in het doek. Een andere spreidt haar armen, terwijl ze op het smalle stuk tissu voor haar hangt. Eftihia geeft aan dat het tijd is voor de cooling down. Daarna eindigt de cursus in een kring met een applaus.

Deel dit bericht: